Maria i Piotr Bugajscy, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, ul. Sobieskiego 65A, tel. 608470804

Noclegi w Pieninach | Krościenko nad Dunajcem

Atrakcje w Pieninach

Pasmo górskie Pieniny zajmuje drugie miejsce pod względem atrakcyjności regionów turystycznych i odwiedzalności turystów w Polsce. Rokrocznie sprowadzają turystów z całego kraju i z zagranicy oferując ciekawe atrakcje turystyczne. Mamy nadzieję, że informacje na stronie zachęcą Państwa do wizyty w Pieninach.

Trzy Korony

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Partię szczytową stanowi pięć zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych turni. Trzy z nich są najbardziej wyeksponowane - stąd nazwa. Najwyższa z turni to Okrąglica (982 m n.p.m). Na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Można z niej podziwiać przełom Dunajca, zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków i wzniesienia pocięte lasem. W oddali zaś także Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską.

Ciekawą opcją jest wyruszenie z Krościenka nad Dunajcem rozpoczynającym się tu szlakiem na Trzy Korony. Przy zejściu ze szczytu wybierając szlak w kierunku Sromowiec można wrócić tratwą flisacką z powrotem do Krościenka gdzie znajduje się przystań końcowa Spływu Dunajcem.

Trzy Korony
Trzy Korony

Spływ Dunajcem w Pieninach

Spływ Dunajcem to najpopularniejsza z atrakcji pienińskich, znana w całej Polsce. Stanowi oryginalną i bardzo komfortową formę zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Podczas spływu można zobaczyć najpiękniejszą część Pienin, jaką jest Przełom Dunajca i m.in. takie słynne miejsce, jak „Janosikowy Skok”. Wycieczkę urozmaicają opowieści flisaków o mijanych na trasie skałach i zakrętach oraz miejscowych legendach. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych (Kątach), gdzie znajduje się przystań flisacka i pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Czas trwania spływu do Szczawnicy Niżnej wynosi przeciętnie 2 godz. 30 min., do Krościenka nad Dunajcem około 2 godz. 45 min.

Spływ Dunajcem: widok na Trzy Korony i Facimiech
Spływ Dunajcem - widok na Trzy Korony i Facimiech

Sokolica

Uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach o wysokość 747 m n.p.m. Stanowi drugi najbardziej popularny szczyt Pienin i znajduje się w północno-wschodniej części Pienin środkowych, zwanej Pieninkami. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej swoje gniazda miały tu sokoły. Na samym szczycie Sokolicy rośnie ponad 500-letnia sosna zwyczajna. Ze względu na swój wyjątkowy kształt stała się elementem wielu pocztówek.

Przełom pieniński - widok z Sokolicy
Przełom pieniński - widok z Sokolicy

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem jest bardzo ciekawą miejscowością turystyczną graniczącą ze Szczawnicą i położoną malowniczo w dolinie Dunajca i Krośnicy, pomiędzy Pieninami, Gorcami a Beskidem Sądeckim. W miejscowości tej znajduje się także jedna z końcowych przystani spływu Dunajcem. Z Krościenka można wybrać się na pieszą wyprawę do polskiej i słowackiej części Pienińskiego Parku Narodowego. Znajdują się tutaj początkowe szlaki m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Lubań. Niedaleko jest również do Jeziora Czorsztyńskiego, nad którym górują zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Krościenko posiada bogatą infrastrukturę dla biernego oraz aktywnego wypoczynku. Wzdłuż miejscowości biegnie trasa rowerowa Velo Dunajec, która na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr. W samej miejscowości mamy zabytkowy rynek pamiętający czasy od XIV w., zabytkowy kościół, stary cmentarz parafialny z XIX w., cmentarz żydowski, nowy cmentarz parafialny z kwaterą z I wojny światowej oraz kilka ogólnodostępnych źródeł mineralnych.

Krościenko nad Dunajcem - fragment Rynku
Krościenko n/D - fragment rynku z zabytkowym kościołem z XIV wieku

Zamek Pieniński

Zamek Pieniński znany także jako Zamek Pieniny są to ruiny zamku położonego w Pieninach Właściwych, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry ma terenie Krościenka nad Dunajcem. Ze znajdującym się na Górze Zamkowej Pienińskim Zamkiem wiąże się kilka ciekawostek. Przede wszystkim historia św. Kingi, która wraz z innymi zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu prawdopodobnie schroniła się tu przed Tatarami - na pamiątkę powstała tu Grota Św. Kingi. Poza tym jest to najwyżej położony zamek w polskich Karpatach oraz być może najstarszy murowany zamek w Małopolsce (mur tarczowy jest bowiem starszy od wawelskiego). Pieniński Zamek znajduje się poniżej Trzech Koron przy niebieskim szlaku.

Fragment murów Zamku Pienińskiego
Fragment murów Zamku Pienińskiego

Szczawnica

Szczawnica to piękny i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach, niedaleko Krościenka nad Dunajcem a także znane uzdrowisko z ponad 150-letnią tradycją. Specjalizuje się m.in. w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i schorzeń układu ruchu, słynne są też jej wody mineralne – szczawy alkaliczno – słone zawierające znaczne ilości chlorków, sodków, bromków, boru i jodu. Na terenie uzdrowiska znajduje się obecnie 8 czynnych źródeł kwaśnych wód – szczaw. O ich walorach smakowych i leczniczych może przekonać się każdy, kto odwiedzi pięknie odrestaurowaną Pijalnię Wód Mineralnych. Ulubionym miejscem odwiedzających Szczawnicę jest promenada spacerowa - pięknie zrewitalizowany deptak o długości ok. 1800 m, który jest jednym z najdłuższych w Polsce, rozpoczyna się pod dolną stacją kolejki na Palenicę i biegnie wzdłuż potoku Grajcarek.

Szczawnica - zabytkowa zabudowa na Placu Dietla
Szczawnica - zabytkowa zabudowa na Placu Dietla

Kolej krzesełkowa na Palenicę

Palenica to szczyt w Małych Pieninach, który dzięki wyciągowi krzesełkowemu poprowadzonemu ze Szczawnicy jest łatwo dostępny i bardzo popularny wśród turystów. Na górze znajduje się schronisko “Groń”, obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy), zimą na stokach Palenicy czynne są wyciągi narciarskie. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki. Tym, którzy lubią miejsca widokowe polecamy podejście na sąsiednią Szafranówkę (742 m), z jej szczytu w kierunku północnym i zachodnim zobaczymy piękną panoramę Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego oraz Mogielicy w Beskidzie Wyspowym.

Kolej krzesełkowa na Palenicę
Kolej krzesełkowa na Palenicę

Droga Pienińska - fragment trasy rowerowej Velo Dunajec

Droga Pienińska jest traktem wiodącym przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy prawym brzegiem Dunajca aż do Czerwonego Klasztoru. Stanowi idealne miejsce na wycieczkę pieszą i rowerową. Ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru Droga Pienińska liczy ok. 9 km, z czego większość przebiega po słowackiej stronie granicy. Trasa prowadzi wzdłuż Dunajca i jest bardzo malownicza. Po drodze nie ma dużych wzniesień ani przeszkód, więc spaceruje się bądź jedzie na rowerze bardzo przyjemnie.

Droga Pienińska - końcowy odcinek w Szczawnicy
Droga Pienińska - fragment trasy rowerowej Velo Dunajec

Czerwony Klasztor w Pieninach

Jedną z atrakcji turystycznych Pienin jest Czerwony Klasztor. Jest to kompleks klasztorny na Słowacji w miejscowości o tej samej nazwie. Budowę klasztoru rozpoczęto już w 1330 r. Mieszkali tu najpierw mnisi z zakonu kartuzów, później kamedułowie. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli, żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych mieści się ekspozycja etnograficzna i restauracja. Część udostępniona jest do zwiedzania. Nazwa klasztoru pochodzi od nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były z czerwonej cegły.

Czerwony Klasztor to bardzo popularny cel wycieczek pieszych i rowerowych. Wyruszając ze Szczawnicy przepiękną Drogą Pienińską dotrzemy piechotą po ok. 2 godz. 30 min. w jedną stronę.

Czerwony Klasztor - widok z Trzech Koron
Czerwony Klasztor - widok z Trzech Koron

Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie

Będąc w Pieninach zdecydowanie warto odwiedzić Zamek w Niedzicy zwany też jako Zamek Dunajec oraz pobliski Zamek w Czorsztynie. Zamki te stanowią jedne z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Z zamkiem Niedzickim związana jest bardzo ciekawa legenda o ukrytym tu skarbie Inków, a w 1946 r. znaleziono tu inkaskie kipu. Na zamku w Niedzicy kręcono kilka filmów, m.in. “Janosik” i “Wakacje z duchami”. Obecnie mieści się tu muzeum historyczne. Obydwa zamki położone są nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego i kursują między nimi stateczki turystyczne. Dzięki temu można sprawnie zwiedzić obydwa zamki.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Zapora wodna na Dunajcu w Niedzicy

Zapora w Niedzicy jest wielką inwestycją hydroenergetyczną doprowadzoną do końca w 1997 r. po blisko 20 latach budowy. Jest to najwyższa zapora w Polsce. Jej wysokość wynosi 56 metrów, natomiast długość - 404 metry. Została wybudowana w celu zminimalizowania ryzyka powodziowego na Dunajcu, pozyskiwania w sposób przyjazny środowisku energii elektrycznej, zapewnienia okolicznym miejscowościom stałego dostępu do wody pitnej i podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Z zapory w Niedzicy rozciąga się piękny widok na zamki w Niedzicy i w Czorsztynie, na Jezioro Czorsztyńskie oraz Pieniny, Magurę Spiską i Tatry. Od 2011 r. znajduje się tu malowidło 3D ”Moc Żywiołów” przedstawiające wnętrze elektrowni zalewanej wodospadami. Po wschodniej stronie zapory umieszczone są barwne tablice prezentujące przyrodę Pienin. Odpłatnie można zwiedzić elektrownię wodną z wejściem w dole zapory.

Zbiornik Czorsztyński z zaporą wodną na Dunajcu w Niedzicy
Zbiornik Czorsztyński z zaporą wodną na Dunajcu w Niedzicy

Góra Wdżar

Góra Wdżar położona jest w pasie przejściowym między Pieninami i Gorcami. Będąc na miejscu warto odwiedzić ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną. Trasa biegnie wzdłuż starego kamieniołomu i obfituje w wspaniałe krajobrazy. Oprócz poznania fauny i flory jaka znajduje się na nietypowej górze Wdżar można poznać historię kamieniołomu, strukturę geologiczną góry, zapoznać się z miejscowymi legendami oraz odwiedzić miejsce w którym Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą. Na szczycie góry wystepuje też anomalia magnetyczna - igła kompasu "traci głowę" i zamiast wskazywać kierunek północy wskazuje południe. Niedaleko parkingu stoją "Organy" - słynny pomnik-rzeźba autorstwa Władysława Hasiora. Zaraz przy zatoczce parkingowej od strony przełęczy Snozka jest bacówka, w której można zakupić wyroby z mleka owczego.

Dawny kamieniołom na górze Wdżar
Dawny kamieniołom na górze Wdżar

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości i ok. 800 m długości. Wąwóz uważany jest za jeden z piękniejszych w Polsce. Jego dnem płynie potok Kamionka tworząca atrakcyjne kaskady. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi niekiedy kamiennymi kręgami. Jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem. Ustawiono tu dla nich drewniane ławy i stoły. Z rozległej polany widać już kolejną atrakcję – górującą na południu ścianę Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin.

Rezerwat przyrody Wąwóz Homole
Rezerwat przyrody Wąwóz Homole

Wysoka

Wysoka mierząca 1050 m n.p.m. to najwyższy szczyt Pienin, znajdujący się poza Pienińskim Parkiem Narodowym. Szczyt ten zaliczany jest do Korony Gór Polski. Możemy tu podziwiać odsłonięte urwiska skalne dochodzące do 20m. Ze szczytu roztaczają się przepiękne widoki na Pieniny oraz Słowacki Spisz. Najlepsze dojście wiedzie malowniczym szlakiem przez Wąwóz Homole.

Wysokie Skałki (Wysoka) od południowej strony
Wysokie Skałki (Wysoka) od południowej strony

Maria i Piotr Bugajscy, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, ul. Sobieskiego 65A, tel. 608470804

Copyright © noclegikroscienko[at]op.pl | Realizacja: Michał Bugajski | noclegwpieninach.pl